Programme of Events

WADEBRIDGE | 6th, 7th & 8th JUNE


2019


Tickets Membership

Judging & Event Timings: Thursday 6 June

Judging & Event Timings: Thursday 6 June
Judging & Event Timings: Thursday 6 June


THURSDAY 6 JUNE - TIMETABLE OF JUDGING AND EVENTS


6.30 am


Flower Show

 

Goat Section


Judging


Judging Commences (Closed)

 

Full udder inspection – Dairy Goats


7.30 am

Goat Section


Judging


Milking Competition – Dairy Goats


8.00 am


Ring Two


Judging


Ridden Hunters followed by Ladies Hunters – Side Saddle

 


Ring Three

 


Small Hunter Brood Mares & Young Stock followed by

Hunter Brood Mares & Young Stock

Riding Horse Brood Mares & Young Stock

 


Sheep Rings


Judging


Devon & Cornwall Longwool, Hampshire Down, Scotch Black-Faced, Southdown, Texel & Zwartbles

 


Bees & Honey


Judging


Judging of All Sections Commences (closed)


9.00 am


Cattle Rings


Judging


Aberdeen-Angus, Ayrshire, Devon, Guernsey, Holstein & Jersey & South Devon

 


Sheep Marquee


Judging


Commercial Sheep

 


Flower Show

 


Opens to the public – free admission

 


Cage Birds


Judging


Judging of All Sections Commences (closed)


9.30 am


Poultry Section


Judging


Judging of All Sections Commences

 


Pigeon Section


Judging


Judging of Two Day Show Commences

 


Dog Show


Judging


Pastoral & Working

 


Cider Marquee


Judging


Judging commences


10.00 am


Pig Ring


Judging


Pietrain
 followed by Any Other Pure Breed, British Lop, Landrace, Large White, Welsh Pigs & Duroc Pigs

 


Sheep Rings


Judging


Any Other Pure Breed - British Native Origin

 


Goat Section


Judging


Dairy Milkers followed by Goatlings and Kids

 


Fleece Marquee


Judging
 


Sheep Fleece Competitions

 


Bees & Honey

 


Section opens to Public

 


Fur Section


Judging


2 Star Championship Show

 


WI Marquee

 

Demonstration - Weaving


10.30 am


Sheep Rings


Judging
 


Greyface Dartmoor, Jacob

 


Sheep Shearing Area


Judging


Young Farmers’ Championship Heats followed by

Junior Championship Heats

Intermediate Championship Heats

Ladies Championship Heats

Junior Semi-Final

 


Pavilion Centre Concourse

 


‘Titan the Robot’


11.00 am


Sheep Rings


Judging


British Charollais, Suffolk

 


Goat Section


Judging


Pygmy

 


Main Avenue (Motor Fair)

 


City of Truro Pipes & Drums


11.30 am


Sheep Rings


Judging


Lleyn


12.30 pm


Sheep Rings


Judging 


North Country Cheviot
 


12.30 pm


Adjacent to stand 348

 


‘Titan the Robot’


1.00 pm


Cattle Rings


Judging


British Blue, British Charolais, British 
Limousin, Dairy Shorthorn, Hereford & Any Other Pure Breed Cattle – Dairy & Beef

 


Sheep Rings


Judging


Beltex, Roussin, Any Other Pure Breed - Continental Origin


1.30 pm


Sheep Rings


Judging


Exmoor Horn & Ryeland


2.00 pm


Cattle Rings


Judging


British Simmental


2.15 pm


Sheep Shearing Area


Judging


Intermediate Championship Semi-Final

Followed by

Young Farmers’ Championship Final

Junior Championship Final

Intermediate Championship Final

Ladies Championship Final

Presentation of Prizes


2.30 pm


Ring Two


Judging


HM The Queen’s Cup for the Best Light Horse in the Show & The Strutt & Parker Award

 


Ring Three


Judging


Skewbald & Piebald (In-Hand)

 


Poultry Section


Judging


Championship Judging Commences

 


WI Marquee

 


Demonstration - Viking knitting


3.00 pm


Ring Two
(2 rings)


Judging


Working Hunters followed by Working Show Horse

 


Sheep Rings


Judging


Blue Texel, Border Leicester, Dorset Horn & Poll Dorset


3.30 pm


Ring Two


Judging


Skewbald & Piebald (Ridden)

 


Cattle Rings


Judging


Commercial Cattle

 


Sheep Rings


Judging


Coloured Ryeland & Whiteface Dartmoor

 


Adjacent to stand 348

 

'Titan the Robot'


5.30 pm


Goat Section


Judging


Milking Competition – Dairy Goats


6.00 pm


Flower Show

 


Last entry


6.30 pm


Trade Stands

 


Trade Stands Close

 


Flower Show

 


Flower Show Closes

Judging & Event Timings: Thursday 6 June