Judges

WADEBRIDGE / 6th, 7th & 8th JUNE


2019


Tickets Membership

Equine section judges

Equine section judges
Equine section judges

Class

Judge

Arabs, Anglo & Part-Bred – In Hand

Mrs C Rowell, Monmouthshire

Arabs, Pure Bred – In Hand

Mrs C Rowell, Monmouthshire

Arabs, Ridden - Conformation

Mrs S F Little, Cornwall

Arabs, Ridden - Ride

Mrs D McDonald-Bassett, Bedfordshire

Children's Riding Ponies

Mrs J Hoyle, Lancashire

Child's Pony of Hunter Type on Lead Rein

Mrs S Thomas, Shropshire

Child's Pony on Lead Rein

Mrs S Thomas, Shropshire

Cobs, Maxi - Conformation

Mrs J Williams, Buckinghamshire

Cobs, Maxi - Ride

Miss B Millington, Worcestershire

Cobs, Ridden - Conformation

Mrs J Williams, Buckinghamshire

Cobs, Ridden - Ride

Miss B Millington, Worcestershire

Concours D'Elegance

Ms Janine Jansen, BBC South West

Connemara Ponies

Mrs A McHale, North Somerset

Cuddy Supreme In-Hand Championship Qualifier

Mr P Scott, Co Mayo

Dales Ponies

Mrs P Balch, Worcestershire

Dartmoor Ponies

Miss C Belam, Devon

Donkeys

Miss E Langford, Herefordshire

Driving

Mrs C Dale-Leech MBE, Derbyshire

Exmoor Ponies

Mrs D O Thomas MRCVS, Powys

Fell Ponies

Mrs A Torode, Warwickshire

First Ridden Pony

Mrs S Thomas, Shropshire

Friesian Horses

Miss L Herd, Cumbria

Hack Brood Mares & Young Stock

Miss B Millington, Worcestershire

Hacks, Ridden - Conformation

The Hon Mrs D Gooch, Sussex

Hacks, Ridden - Ride

Mrs K Whiting, Sussex

Heavy Horse Turnouts

Mr A E Davies, Swansea

Heavy Horses

Mr A E Davies, Swansea

Heavy Horses - Decorated Harness

Mr A E Davies, Swansea

Heavy Horses - Ridden - Ride

Miss B Millington, Worcestershire

Heavy Horses - Ridden - Conformation

Mr A E Davies, Swansea

Highland Ponies

Mrs C Stevenson, Kent

HM The Queen's Cup for the Best Light Horse in the Show

Mrs A W Burrington, Somerset

Horses of the Americas

Miss L Herd, Cumbria

Hunter Brood Mares & Young Stock

Mrs W Phipps MFH, Gloucestershire

Hunters, Ladies Side-Saddle - Ride

Miss B Millington, Worcestershire

Hunters, Ladies Side-Saddle - Conformation

Miss L Cooke, Oxfordshire

Hunters, Ridden - Conformation
(4 year old, Regularly Hunted & Local Show Hunter)        

Miss J L Graham, North Yorkshire

Hunters, Ridden - Ride
(4 year old, Regularly Hunted & Local Show Hunter)  

Miss L Cooke, Oxfordshire

Hunters, Ridden - Conformation
(Small, Light, Middle & Heavyweight)

Mrs J M Jefferson, North Yorkshire

Hunters, Ridden - Ride
(Small, Light, Middle & Heavyweight)

Mr B Smart, North Yorkshire

Hunters, Ridden - Best Shod

Mr B Reader-Smith, Dorset

Hunters, Working - Conformation

Miss L Cooke, Oxfordshire

Hunters, Working - Ride

Miss J L Graham, North Yorkshire

Iberian Horses

Mr Rui Campeao, Kent

Inter-Hunt Relay – All 3 Days

Mr J Doney, Gloucestershire

Inter-Hunt Relay – All 3 Days

Miss P Harvey, Cornwall

Inter-Hunt Relay – All 3 Days

Mrs S Jones, Cornwall

Inter-Hunt Relay – First Day & Third Day

Miss J Ferris, Cornwall

Inter-Hunt Relay – Third Day

Mrs S D Perkins, Cornwall

Inter-Hunt Relay - Tack & Turnout – First Day

Mrs W Phipps MFH, Gloucestershire

Inter-Hunt Relay - Tack & Turnout – Second Day

Mr P Scott, Co Mayo

Inter-Hunt Relay - Tack & Turnout – Third Day

Mrs J Hoyle, Lancashire

Intermediate Show Hunter Type Ponies

Mrs J Hoyle, Lancashire

Intermediate Show Riding Type Ponies

Mrs J Hoyle, Lancashire

Miniature Horses

Mrs S Chamberlain, Flintshire

Morgan Horses

Miss L Herd, Cumbria

Mountain & Moorland Ponies - First Ridden

Mrs C Stevenson, Kent

Mountain & Moorland Ponies - First Ridden

Mrs S J Seward, Carmarthenshire

Mountain & Moorland Ponies, Ridden - Conformation

Mrs P Balch, Worcestershire

Mountain & Moorland Ponies, Ridden - Ride

Mrs A McHale, North Somerset

Mountain & Moorland Ponies - Silver Medal Rosette

Mrs A McHale, North Somerset

Mountain & Moorland Ponies on Lead Rein

Mrs C Stevenson, Kent

Mountain & Moorland on Lead Rein

Mrs S J Seward, Carmarthenshire

New Forest Ponies

Mrs L Belcher, Hampshire

Pony Breeding Classes In-Hand

Mrs J Williams, Buckinghamshire

Retraining of Racehorses - Conformation

Mrs J Cope, Oxfordshire

Retraining of Racehorses - Ride

Ms C Poole, Gloucestershire

Riding Horse Brood Mares & Young Stock

Mrs J Williams, Buckinghamshire

Riding Horses - Conformation

The Hon Mrs D Gooch, Sussex

Riding Horses - Ride

Mrs K Whiting, Sussex

Royal Cornwall In-Hand Championship

Mr P Scott, Co Mayo

Shetland Ponies - Miniature

Mrs D Randell, Norfolk

Shetland Ponies - Standard

Mrs S J Seward, Carmarthenshire

Show Hunter Ponies

Mrs J Hoyle, Lancashire

Show Jumping – All 3 Days

Mr J Doney, Gloucestershire

Show Jumping – All 3 Days

Miss P Harvey, Cornwall

Show Jumping - Time Judge – All 3 Days

Mrs S Jones, Cornwall

Show Jumping – First Day & Third Day

Miss J Ferris, Cornwall

Show Jumping – Third Day

Mrs S D Perkins, Cornwall

Skewbald & Piebald - In-Hand

Mrs G Andrews, Hampshire

Skewbald & Piebald, Ridden - Conformation

Miss C Gillett, Cambridgeshire

Skewbald & Piebald, Ridden - Ride

Mrs E Whalley, West Sussex

Small Hunter Brood Mares & Young Stock

Mrs W Phipps MFH, Gloucestershire

Spotted Ponies

Mrs S Chamberlain, Flintshire

Welsh Cobs - Section D

Mr R Robinson, Gwent

Welsh Mountain Ponies (Section A)

Mr C J Tibbey, Gwynedd

Welsh Ponies  (Section B)

Mr C J Tibbey, Gwynedd

Welsh Ponies of Cob Type (Section C)

Mr R Robinson, Gwent

Working Hunter Ponies

Mrs J Hoyle, Lancashire

Working Hunter Ponies

Mrs S Thomas, Shropshire

Working Show Horse

Mrs K Whiting, Sussex

 

Equine section judges